BLOG

Kaş Hakkında

27Şub

Akdenize sahili olan ülkelerin içinde,Antalya/Kaş’ın sahip olduğu doğal ve tarihi zenginlikler gerçekten eşsizdir. Kaş’ta ve yakın çevresinde,bir çok tarihi antik şehir, doğal plajlar ve her türlü doğa sporları (trekking-rafting-diving) için uygun parkur, koy vardır.

İlçede dalış ve yamaç paraşütü başta gelen sporlar arasındadır. Türkiye’nin en iyi dalış bölgesi olarak kabul edilir. 18 dalış merkezi ile Türkiye’de en çok dalış merkezi bulunan tatil yöresidir.

Kaş’ın içinde Büyük Çakıl Plajı, Küçük Çakıl Plajı ve Akçagerme Plajı’nda denize girmek mümkündür.

Ayrıca kayıkla Limanağzı plajı’na gidilebilir.

Kaşın içinde kandbya antik kenti,12 km uzakta ise Phellos antik kenti gezilebilir.

Kaş’a 65 km uzakta Gömbe’de uçarsu şelalesi ve yeşilgöl birer doğa harikasıdır.

Gömbenin yaslandığı 3015 m. yüksekliğindeki Akdağ ise Batı Toroslar’ın Kızlar Sivrisi’nden sonra en yüksek zirvesidir. Gömbe’de komba antik kenti, oradan 13 km uzakta da Nisa antik kenti vardır.

Turistik açıdan önemli olan Kekova’daki(25 km) batık şehre Kaş’tan tekne ile gidildiği gibi karadan Üçağız’a gidilip kayıkla da gezilebilir.

Kaputaş Plajı
Antalya’nın Kaş ilçesinin Kalkan mevkiinde yer alan Kaputaş Plajı, Akdeniz’in mükemmel plajlarından biridir. Kumsalı kum ve çakıl olsa da dünyanın en çekici plajları arasına girmeyi başarmıştır. Kaş ve Kalkan’ın arasında olup, Kalkan ile mesafesi 7 kilometredir.
Hidayetin Koyu
Kaş Merkez’e 2,5 kilometre uzaklıkta turkuaz sularıyla görenlerine kendine davet eden Hidayetin Koyu, ilçenin en güzel noktalarından biridir.
Akçagerme Plajı
Kaş-Gökseki’de en iyi konumdaki plaj ve mesire alanıdır. Merkeze 4 kilometrelik bir uzaklıkta olan plaj, toplam 200 metrelik bir uzunluğa sahiptir. Mavi Bayraklı olmasının yanı sıra, Kaş’ta bulunan diğer yerlere göre suyu oldukça ılıktır
Patara Plajı
Antalya’daki en güzel plajlardan biri olan Patara Plajı, aynı zamanda ülkemizin de en güzel 15 plajlarından bir tanesidir. Patara Antik Kenti de plajın yakınlarında bulunmaktadır.
Kaş Antik Tiyatrosu
Köklü bir tarihe sahip olan Antiphellos Antik Kenti, önemli kalıntılarıyla en çok ziyaret gören kentler arasındadır. Özellikle Antik Tiyatrosu günümüze kadar sağlam gelmeyi başaran kalıntıların başında gelir. Bulunduğu ilçeden dolayı ve görkemli yapısından dolayı Kaş Antik Tiyatrosu olarak da anılan bu tiyatro 4 bin kişilik bir kapasiteye sahiptir.
Küçük Çakıl Plajı
Kaş Küçük Çakıl Plajı, merkeze oldukça yakın, yürüyerek gidilebilecek en güzel plajdır.
Büyük Çakıl Plajı
Antalya’nın eşsiz doğası içerisinde saklanmış olan Büyük Çakıl Plajı, Kaş ilçesinin 1.750 metre doğusundadır.
Aslanlı Lahit:
Kaş merkezindeki Aslanlı Lahit’le başlatır tarihi yolculuğa. Uzun Çarşı’nın hemen sonunda bulunan Aslanlı Lahit, Likya’nın en sağlam kral mezarlarından biridir. Heybetli görüntüsüyle her misafirini büyülüyor.
Xanthos Antik Kenti
Xanthos ırmağının yakınında kurulan ve aynı ismi taşıyan Xanthos Antik Kenti, Likya’nın en büyük ve en eski yerleşim yeridir. Özellikle Likya’nın dini ve idari merkezi konumunda olan antik kentin, İ.Ö. 7. yüzyıla kadar bir geçmişi olduğu tahmin ediliyor
Aperlai Antik Kenti
Kaş’ın tarihi yapılarından biri olan Aperlai Antik Kenti, Sıçak iskelesinin güzelliğine güzellik katan bir şehirdir. Buraya ulaşabilmek için, Üçağız’dan kayıkla veya Kaş’tan tekneyle gitmek mümkündür. Bir Likya kenti olan Aperlai M.Ö. 5. yüzyılda yapılmıştır.